Special Forty

Nowoczesne technologie akustyczne w klasycznym wzornictwie Dynaudio

Ten jubileuszowy zestaw głośnikowy stanowi ucieleśnienie dorobku 40 lat prac badawczych naszej firmy, a jednocześnie wizytówkę najbardziej uznanych technik i technologii Dynaudio w ich najnowocześniejszym wydaniu.

ZNAJDŹ DILERA
UMÓW SIĘ NA ODSŁUCH

Laury nie są po to, by na nich spoczywać

 

Nadal siebie zaskakujemy. Niektórym pewnie wystarczyłoby odcinanie kuponów i chwalenie się sukcesami po 40 latach nieustannych innowacji. Nam - nie. W rzeczywistości jesteśmy coraz bardziej głodni nowych technik i technologii.

Dlatego właśnie opracowaliśmy model Special Forty: pragnęliśmy powrócić do tych innowacji i sprawdzić, co tym razem można by zrobić inaczej.

Nie znajdziesz tutaj żadnych rewolucji. Odkryjesz natomiast spojrzenie na naszą historię z pewnymi wzmiankami dotyczącymi przyszłości.

Special Forty to klasyczne Dynaudio: cały kunszt, przywiązanie do szczegółów i bezgraniczne zamiłowanie do autentyczności dźwięku, jakich można od nas oczekiwać. To wybór dla konesera; prosta para pasywnych zestawów głośnikowych. Nie chodzi tu jednak o to, aby spojrzeć wstecz, roniąc łezkę nad minionym triumfem i pozostawić wszystko tak, jak było. Chodzi o to, aby ten triumf stał się trampoliną, z której wybijemy się z nowym, przełomowym zestawem.

Największe hity… stworzone ponownie

Potrafimy budować całkiem dobre zestawy kompaktowe. Zawsze nam wychodziły. Dlatego też, jako ukłon w stronę klasyków takich, jak Special One, Special Twenty-Five, Crafft oraz Contour 1.3SE, zadbaliśmy o integralność konstrukcji Special Forty, nawet jeśli uczyniliśmy ją niezwykle zaawansowaną.

Oczywiście nie byłby to zestaw jubileuszowy, gdyby nie zawierał przynajmniej niektórych z naszych największych hitów. Nie zebraliśmy jednak po prostu starych członków zespołu, aby grać te same stare przeboje, bez żadnych zmian. Wszystko zostało ponownie zmiksowane, zremasterowane i ponownie zaaranżowane, aby przenieść najlepsze dokonania z przeszłości w rok 2017 - z myślą o przyszłości.

Dlatego właśnie mamy tu jedną z naszych klasycznych konstrukcji zwrotnicy wyposażoną w unikalną technologię dopasowania fazy i impedancji. Zwrotnica fachowo rozdziela sygnał między woofer a tweeter, dzięki czemu obydwa głośniki przetwarzają tylko te częstotliwości, które powinny i w których najlepiej się sprawdzają. Jej specjalnie dobrane elementy zapewniają optymalizację impedancji, a ponieważ obydwa przetworniki cechują się poszerzonym pasmem w celu uzyskania lepszej charakterystyki w punkcie podziału, efekt końcowy jest niemal hipnotyzujący.

Dynaudio Special Forty_Ebony Wave_2048x2048px

Utwór pozostaje bez zmian

W zestawach Special Fortygłośnika głównego wykonana jest z naszego materiału MSP (polimer z domieszką krzemianu magnezu). Materiał MSP pozwala uzyskać dokładnie taką kombinację sztywności, tłumienia i stabilności, która zapewnia jak najwierniejszą reprodukcję dźwięku. W przeciwieństwie do innych materiałów używanych do budowy membran, jego właściwości nie ulegają zmianie z biegiem czasu, dzięki czemu Twoje zestawy głośnikowe Special Forty będą nadal pięknie grać, gdy nadejdzie kolejny jubileusz. 

Membrana cechuje się skrupulatnie opracowanym symetrycznym wychyłem w celu uzyskania jeszcze lepszej charakterystyki w paśmie średniotonowym. Za membraną znajduje się nasze asymetryczne zawieszenie dolne - pasywny tłumik częstotliwości harmonicznych. Jego działanie polega na minimalizowaniu wyższych harmonicznych tak, aby jeszcze bardziej poprawić jakość dźwięku i umożliwić nie tylko rozpoznanie poszczególnych elementów muzycznych, ale i poszczególnych instrumentów w orkiestrze. (Dzięki temu sekcja trzecich skrzypiec może wreszcie mieć swój dzień.) Podobnie też jak w przypadku pozostałych membran MSP, ma ona konstrukcję jednoczęściową (widać to dzięki specjalnym żebrom równoważącym rozmieszczonym wokół centralnej kopułki przeciwpyłowej). Dzięki temu można było uzyskać niezwykle solidne połączenie z cewką drgającą oraz stabilizację jej kształtu, co jest niezwykle ważne, gdy na pokrętle głośności zbliżasz się do godziny 11.

Dzieje się to wszystko w naszym specjalnym koszu AirFlow, elemencie, który stabilnie mocuje napęd głośnika do obudowy. Jego opracowanie było jednym z tych momentów, zdarzających się kilkakrotnie każdego tygodnia w ośrodku Dynaudio Labs, kiedy nasi inżynierowie mogli zakrzyknąć „Eureka!” (często słyszymy, jak świętują, z okien po drugiej stronie zakładowej uliczki). Poprosiliśmy ich o zmniejszenie wewnętrznych odbić i zwiększenie ruchu powietrza bez obniżania sztywności kosza i jego stabilności. Oto, jakie genialne rozwiązanie wymyślili.

Dynaudio Special Forty - Grey Birch High Gloss - Lifestyle 04

Przepływ powietrza rządzi

Nowy głośnik wysokotonowy Esotar Forty przenosi kontrolę ruchu powietrza na wyższy poziom. Wprawia on powietrze w ruch na swój naturalny, przyjemny dla ucha sposób, z przodu kopułki powleczonej materiałem o utajnionym składzie (DSR , Dynaudio Secret Recipe), jednak z tyłu również dzieje się wiele zaawansowanych technicznie rzeczy.

Przyjrzyjmy się konstrukcji nowego kanału powietrznego. Jest to wyprofilowany otwór wentylacyjny z tyłu hybrydowego układu magnesów, który pozwala uzyskać więcej przestrzeni w komorze tylnej. W tej przestrzeni możemy umieścić więcej materiału wytłumiającego, i zmniejszyć przeciwciśnienie, podczas gdy jego kształt optymalizuje przepływ powietrza tłoczonego przez tylną powierzchnię kopułki.

Następnie mamy wylot: sprzężony akustycznie układ uwalniania ciśnienia. Znajduje się on pod cewką drgającą a jego działanie polega na obniżaniu niepożądanego wzrostu ciśnienia, który mógłby zakłócić ruch cewki. Nie dopuszczając do powstawania tych porcji powietrza zmniejszamy rezonans, co w efekcie pozwala uzyskać większy potencjał reprodukowania szczegółów.

Dynaudio Special Forty_Ebony_Wave_03_2048x2048px

Optymalizacja strumienia magnetycznego i formowanie wiązki dźwięku

Uwielbiamy igrać z prawami fizyki. Oczywiście, fizyka w końcu (zazwyczaj) wygrywa, jednak prawie zawsze udaje się nam ją skłonić, aby zadziałała po naszej myśli. Tak było z naszymi układami magnesów.

Magnes odgrywa ważną rolę w przetwarzaniu energii elektrycznej przepływającej ze wzmacniacza do cewki drgającej na fizyczny ruch posuwisto-zwrotny membrany przetwornika. Ruch ten ma bardzo małą amplitudę i odbywa się bardzo szybko (szczególnie w tweeterze), dlatego, aby usłyszeć pełnię wciągających detali i emocji w muzyce, niezbędne jest mnóstwo finezji w praktycznej realizacji tego układu.

Dynaudio Special Forty_Black Vine_2048x2048px

Za kulisami głośnika niskotonowego

W głośniku niskotonowym udało się nam osiągnąć odpowiedni poziom finezji dwoma sposobami: umieszczając magnes wewnątrz cewki drgającej i manipulując samą energią magnetyczną.

Inni producenci z reguły umieszczają magnes na zewnątrz cewki, pozostawiając pustą przestrzeń wewnątrz karkasu. Umieszczenie magnesu wewnątrz cewki pozwala utrzymać energię magnetyczną (strumień magnetyczny) w optymalnym położeniu, w którym otacza on cewkę drgającą, czyli tam, gdzie powinna się znajdować. Dzięki temu możemy lepiej wykorzystać moc magnesu przy określonej masie. Pozwala to również zminimalizować wewnętrzne odbicia, ponieważ dźwięk napotyka mniejszą ilość materiału, od którego może się odbijać wewnątrz przetwornika.

Drugi sposób to użycie magnesów hybrydowych w celu zyskania jeszcze lepszej kontroli nad strumieniem magnetycznym i ruchem cewki drgającej. Niezwykle potężny magnes neodymowy wykonany z pierwiastków ziem rzadkich odpowiada za muskulaturę napędu, namiętnie generując mnóstwo strumienia magnetycznego, podczas gdy magnes ferrytowy temperuje ten entuzjazm, delikatnie kierując strumień tam, gdzie dokładnie jest potrzebny. Efekt? Symetryczne wychylenie, obniżenie drugiej harmonicznej i jeszcze większa dokładność i autentyczność dźwięku.

Dynaudio Special Forty_Ebony Wave_02_2048x2048px

Nowe wersje wykończenia na rok 2020

Wielokrotnie nagradzany zestaw głośnikowy Dynaudio, Special Forty, otrzymał odświeżony wygląd dzięki dwóm nowym, oszałamiającym wersjom wykończenia. Black Vine to uderzający kontrast ciemnego forniru przeszywanego jaskrawym kolorem pomarańczowym, podczas gdy Ebony Wave to urzekająco falujące podejście do klasycznego wykończenia z twardego drewna.

Obydwa rodzaje forniru zostały wykonane przez człowieka zgodnie ze specyfikacjami Dynaudio, z zapewnieniem całkowitej spójności wzornictwa między parami głośników. Poziom wykończenia jest po prostu zdumiewający - prezentują się gładko jak szkło i lśnią jak luksusowy antyk. Dokładnie tak, jak można się było spodziewać po narodzie fanatyków projektowania.

Dynaudio Special Forty_Black Vine_02_2048x2048px
Dynaudio-Special-Forty_EbonyWave_Front_1200x1200
special40_crossover_1200x1200

Special Forty

Cechy

 

2022_Dynaudio_WebIcon_ConeGraphic_60x60px_Black

Esotar Forty


Nowy głośnik wysokotonowy Esotar Forty maksymalizuje przepływ powietrza jeszcze bardziej go udoskonalając, a jego niska częstotliwość rezonansowa pomaga wygładzić przejście do pasma głośnika niskotonowego

2022_Dynaudio_WebIcon_ConeGraphic_60x60px_Black

Głośnik niskotonowy o średnicy 17 cm


Nasz najlepszy 17-centymetrowy głośnik niskotonowy. Oparty na rozwiązaniach zastosowanych w serii Confidence i Evidence, wykorzystuje wyrafinowany hybrydowy układ magnesów w celu zmniejszenia zniekształceń i zwiększenia mocy

2022_Dynaudio_WebIcon_ConeGraphic_60x60px_Black

Zwrotnica pierwszego rzędu


Dzięki technologii wyrównania fazowego i impedancji ta klasyczna topologia zwrotnic Dynaudio utrzymuje szczytową pozycję w swojej klasie

2022_Dynaudio_WebIcon_ConeGraphic_60x60px_Black

Specjalne wersje wykończenia


Ekskluzywne wykończenie Black Vine zestawów Special Forty uderza kontrastem ciemnego forniru przeszywanego jaskrawym kolorem pomarańczowym, podczas gdy Ebony Wave to urzekająco pofalowane podejście do klasycznego wykończenia z twardego drewna. Obydwie wersje wzornicze są zarówno uderzające, jak i piękne, a na dodatek są unikalne dla każdego zestawu głośnikowego

Special Forty

Specyfikacje

 • Status Aktualny
 • Segment Home
 • Seria Editions
 • Typ Podstawkowe
 • Czułość (dB @ 2.83V/1m) 86
 • Moc wyjściowa wg IEC (W) 200
 • Impedancja nominalna (Ohm) 6
 • Dolna granica częstotliwości (Hz @ +/- 3 dB) 41
 • Górna granica częstotliwości (kHz @ +/- 3 dB) 23
 • Konstrukcja obudowy Bass-reflex z wylotem z tyłu
 • Zwrotnica 2-drożna
 • Częstotliwości podziału zwrotnicy (Hz) 2000 Hz
Product-Lineart-Special Forty

Recenzje

These are superb standmounters


The Special Forty wins best standmount speaker over £2000 for the second year running.

What Hi-Fi? Award

Truly outstanding sound performance


Go, get one! For the very first time, avforums has reviewed and awarded the Special Forty with 10/10 and a rare Best Buy Award – (the fourth award within the UK). The review takes you by the hand, presenting Dynaudio’s All-rounder in all its categories - design, sound quality and testing. The conclusion: “I’ve tried to find faults with the Special Forty, I really have. The problem is that it doesn’t have any.”
Our favourite quotes:

Best Buy, Award

Special Forty – the full package


Tonepublications.com just published a love letter to our Special Forty. The article reviews the speakers from top to toe, from unwrapping to music experience – the Special Forty’s got it all.

The bookshelf speakers are praised for their gloss-coated design and outstanding sonic performance, granting it an “chameleon-like” ability to adjust to different music styles. But most importantly, these speakers truly promise amazing quality at a comparatively low price, summing it up as “a beauty within the financial reach of so many who prioritize music in their lives.”

Tonepublications.com

You can’t help but to fall in love


The German hi-fi magazine, Audio Test, reviews the Dynaudio Special Forty anniversary speakers; falling in love with the stunning performance. We’ve collected our favourite quotes from the German review, translated them and shared them below:

The German hi-fi magazine, Audio Test

Special Forty loudspeakers = Editor's Choice


British Hi-Fi Choice reviews the Special Forty anniversary speakers, speaking words of praise and rewarding the speakers with a Editor's Choice award.

British Hi-Fi Choice

"These are superb standmounters"


In May, we introduced our Special Forty speakers to the world - celebrating our 40th anniversary. Since then the reviews have started to come in and we've been overwhelmed by the positive reception. This time around, it's What Hi-Fi?'s turn to give them a spin. And as we expected, they loved them. You can find selected quotes below and a link to the original review.

What Hi-Fi?

Special Forty review: “Hyper-real voice reproduction”


The German magazine imagehifi tests the Special Forty anniversary speakers in its latest issue. It’s another fantastic review of the Special Forty speakers, which is spread out over 10-pages in the magazine. We have translated our favourite quote for you to enjoy below.

The German magazine imagehifi

Chapeau and happy birthday: The Special Forty


The German magazine hifi&records has reviewed the Special Forty anniversary speakers and found them worthy of the magazine’s front page. And with it’s easy to understand when you consider how well the speakers were received: "The Special Forty is one of the very best compact speakers in the company’s forty years history." You can find our favourite quotes below – and don’t worry we’ve translated them to English.

The German magazine hifi&records

Worthy of its anniversary status


Best Buys Audio & AV from Australia reviews our Special Forty hi-fi speakers; the birch veneer and their sound reproduction garnered high praise. We’ve collected our favourite quotes from the review below:

Best Buys Audio & AV

Special Forty review in Darko


The Special Forty anniversary speaker impresses Darko for their sound and appearance in his review titled: "Beautiful furniture that sings: Dynaudio’s Special Forty." We have selected our favourite quotes from the well-written review below.

Darko

Special Forty review on cnet


Steve Guttenberg from cnet reviews Special Forty anniversary speakers. Read selected quotes from his review below.

Cnet

The Sydney Morning Herald reviews Dynaudio Special Forty


Rod Easdown reviews the Special Forty speakers for the Australian newspaper The Sydney Morning Herald. Find our favourite quotes from the review below and a link to the original review.

The Australian newspaper The Sydney Morning Herald

Special Forty wins Image HiFi's best speaker award


Special Forty wins Image HiFi's best speaker award
Every three years, major German High End magazine Image HiFi gives away an award for the best device in several categories.

Dynaudio's Special Forty wins this year's award for the best speaker.

At High End 2019, chief editor Uwe Kirbach handed over the award to Roland Hoffmann.

Image HiFi's best speaker award

Find a dealer

Find your nearest Dynaudio dealer and pay them a visit today, or sign up for a listening session.

  Special Forty

  Specyfikacje

  • Status:
  • Segment:
  • Seria:
  • Typ:
  • Czułość (dB @ 2.83V/1m):
  • Moc wyjściowa wg IEC (W):
  • Impedancja nominalna (Ohm):
  • Dolna granica częstotliwości (Hz @ +/- 3 dB):
  • Górna granica częstotliwości (kHz @ +/- 3 dB):
  • Konstrukcja obudowy:
  • Zwrotnica:
  • Częstotliwości podziału zwrotnicy (Hz):
  • Special Forty
  • Aktualny
  • Home
  • Editions
  • Podstawkowe
  • 86
  • 200
  • 6
  • 41
  • 23
  • Bass-reflex z wylotem z tyłu
  • 2-drożna
  • 2000 Hz

  Dynaudio Magazine

  Dynaudio Magazine is our universe of sound and music-related articles, videos, and podcasts, covering everything from loudspeakers and technology to extraordinary people, and our very best tips and tricks.

  Read more
  What kind of subwoofer should I choose? Sealed or ported?

  What kind of subwoofer should I choose? Sealed or ported?

  On this episode Ask The Expert, we're discussing subwoofer design, and the pros and cons of sealed-box versus ported designs in the world of low end d...

  Where should I place the centre speaker?

  Where should I place the centre speaker?

  On this episode of Ask The Expert, we're going to talk about speaker placement in surround setups, specifically when used with a television.

  Designing Confidence 20

  On this episode of Ask The Expert, we'll be answering some questions about the design of Confidence 20, including its rather unique bass port design, ...