Confidence serie

Nic nie może się równać z satysfakcją płynącą z przekonania, że coś nie może już być lepsze niż jest.

Rozsiądź się w fotelu i rozkoszuj się dźwiękiem, wiedząc, że każdy detal głośników, które masz przed sobą, służy uwydatnieniu najdrobniejszych szczegółów odtwarzanej muzyki. Zamknij oczy i pozwól się zachwycić.

Confidence to czyste osiągi.

To najlepsza seria zestawów głośnikowych, jakie udało się do tej pory wyprodukować w Dynaudio; naszpikowana nowinkami naukowymi opracowanymi specjalnie po to, by oddać cześć sztuce. Oryginalne przetworniki, w tym potężny tweeter Esotar3, współpracują z precyzyjną kompozytową odgrodą, obudową o innowacyjnej konstrukcji i zoptymalizowaną zwrotnicą, tworząc w efekcie najbardziej zaawansowane pasywne zestawy głośnikowe w naszej historii. (dowiedz się więcej o naszych zestawach Confidence dzięki sześcioczęściowej serii podcastów).

Intensywne analizy przeprowadzane w naszym zakładzie badawczym Jupiter zaowocowały zastosowaniem następnej generacji technologii DDC (ang. Dynaudio Directivity Control), czyli metody formowania wiązki dźwięku (ang. sound beaming), w tym między innymi układu falowodowego z reflektorem DDC. Umieszczony w reflektorze DDC tweeter Esotar3 współpracuje z wooferami NeoTec, głośnikiem średniotonowym wyposażonym w zawieszenie górne Horizon oraz z innowacyjną odgrodą Compex, dzięki czemu muzyka trafia dokładnie tam, gdzie chcesz: do Twoich uszu.

Trudno jednak skupiać się na kwestiach technicznych – efekty sprawią, że zatracisz się w muzyce.

Doświadcz sztuki słuchania dzięki zestawom głośnikowym Confidence. Czyste mistrzostwo dźwięku.

Wewnątrz serii Confidence

Najnowsza seria Confidence z roku 2018 zawiera cały szereg ulepszonych technologii. Wszystkie one zostały zaprojektowane, zbudowane i udoskonalone w Dynaudio Labs, gigantycznym, najnowocześniejszym zakładzie badawczo-rozwojowym w naszej centrali w Skanderborg w Danii.

 

Speaker part - Dynaudio Confidence DDC Lens

Głośnik wysokotonowy Esotar3

Esotar3 to szczytowe osiągnięcie Dynaudio w zakresie głośników wysokotonowych w miękką kopułką. Powstał on w procesie ewolucji uznanego modelu Esotar2 stosowanego w najnowszych modelach Contour i poprzedniej serii Confidence, a znaleźć w nim można (również udoskonaloną) najnowocześniejszą technologię optymalizacji przepływu powietrza zastosowaną w nagradzanym, jubileuszowym tweeterze Esotar Forty.

Komora tylna głośnika Esotar3 jest znacznie większa, aby zredukować rezonans, tłumienie zostało jeszcze bardziej zoptymalizowane, a na pokładzie znajduje się super mocny magnes neodymowy zapewniający większą czułość i kontrolę.

Niższa częstotliwość rezonansowa oznacza płytsze nakładanie się częstotliwości między głośnikiem wysokotonowym a głośnikiem średniotonowym, co usłyszysz jako lepszą integrację wysokich i średnich tonów - lub, mówiąc inaczej, w kategoriach muzycznych - wszystko, czego słuchasz, nie będzie brzmiało jakby zostało podzielone na wyraźnie odrębne obszary „kontrabasu”, „trąbki” i „trójkąta”. Otrzymujesz pełny obraz, to jak słuchanie w udoskonalonej kolorystyce.

Wszystkie te zmiany konstrukcyjne oznaczają, że nasi inżynierowie mogli eksperymentować z tworzeniem głośnika wysokotonowego, który nie potrzebuje ferrofluidu odprowadzającego ciepło (który do tej pory był używany w każdym głośniku wysokotonowym Esotar). W modelu Esotar 3 połączenie silniejszego magnesu i zastosowanie reflektora DDC (patrz poniżej) pozwoliło uzyskać wyższą czułość głośnika wysokotonowego. Większa czułość oznacza, że tweeter może reagować na słabsze impulsy wejściowe. A to z kolei oznacza, że nie nagrzewa się tak szybko i może grać głośniej, bez pogorszenia czystości, przez dłuższy czas.

Wewnątrz tego głośnika znajduje się również specjalny element: Hexis. Jest to mały wewnętrzny stożek zastępujący pierścień filcowy z modelu Esotar2, dzięki któremu udało się osiągnąć lepszą kontrolę nad rezonansami, a także wygładzić odpowiedź w zakresie wysokich częstotliwości.

Zanim pojawił się Hexis, we wnęce za kopułką głośnika wysokotonowego stosowaliśmy pierścień filcowy. Wykonywał on fantastyczną robotę redukując niepożądane rezonanse, zapobiegając odbiciom skierowanym w stronę tylnej powierzchni kopułki, które negatywnie wpływałyby na jakość reprodukowanego dźwięku. Jednak nasze pomiary wykazały, że można to zrobić jeszcze lepiej, unikając pochłaniania dźwięków o wysokich częstotliwościach (w czym, jak nietrudno się domyślić, filc jest również bardzo dobry).

Wykonany z tworzywa sztucznego stożek wewnętrzny Hexis ma specjalnie wyprofilowany układ szczelin, który zapobiega powstawaniu fal stojących, a jednocześnie w niezwykle sprytny sposób pomaga zatrzymać drgania membrany niezwłocznie wtedy, gdy zanika sygnał muzyczny. Gdy zanika rezonans kopułki, poprawia się odpowiedź czasowa, zdolność obrazowania i szczegółowość... podobnie jak odczucia słuchacza. Wszystko to rzecz jasna buło skrupulatnie obliczane, symulowane, testowane i udoskonalane w naszym centrum Jupiter.

Efekty? Większa rozdzielczość szczegółów, poprawa przejrzystości i jeszcze lepsza dynamika. Najprościej mówiąc, Esotar3 to najlepszy głośnik wysokotonowy, jaki firma Dynaudio kiedykolwiek wyprodukowała.

Dynaudio Confidence 30 - Smoke High Gloss 01

Reflektor DDC

W poprzedniej generacji podłogowych zestawów głośnikowych serii Confidence zastosowaliśmy podwójne tweetery i niezwykle złożoną zwrotnicę, pomagające formować wiązkę dźwiękową w mniejszym stopniu podatną na odbicia od podłogi i sufitu .

Dlaczego wiązka dźwiękowa? Ponieważ, jeśli siedzisz w większym pomieszczeniu, w którym prawdopodobnie znajduje się wiele twardych powierzchni, nie chcesz, aby fale dźwiękowe dochodzące z głośników odbijały się od czegokolwiek zanim dotrą do twoich uszu. Pomieszczenie samo w sobie mogłoby podbarwiać brzmienie sprawiając, że słuchacz nie słyszy dokładnie takiego dźwięku, jaki wytwarzają głośniki.

Ukształtowanie fal dźwiękowych w skupioną wiązkę skierowaną bezpośrednio w stronę słuchacza pozwala skutecznie wyeliminować konieczność stosowania skomplikowanych, drogich (i potencjalnie brzydkich) metod wytłumienia pomieszczeń.

Oryginalny system nazywał się DDC (Dynaudio Directivity Control) i wywodził się z dziesiątek lat doświadczeń w budowaniu najwyższej klasy profesjonalnych systemów dla niektórych z najbardziej znanych studiów nagrań na świecie.

W Dynaudio Labs stworzyliśmy następnej generacji platformę DDC dla najnowszej rodziny Confidence. Zastosowaliśmy w niej te same zasady – każdy element (w tym odgroda Compex) jest integralną częścią jej sukcesu – jednak teraz posunęliśmy się jeszcze dalej.

Najnowsze zestawy głośnikowe DDC potrzebują tylko jednego głośnika wysokotonowego i znacznie prostszej zwrotnicy, dzięki zastosowaniu reflektora DDC. Jest to skomplikowany, precyzyjnie ukształtowany falowód aluminiowy, który wyostrza pionowy obraz dźwiękowy, zachowując przy tym szersze rozproszenie poziome w porównaniu do wcześniejszego rozwiązania.

Reflektor DDC współpracuje z głośnikiem wysokotonowym Esotar3 i głośnikami średniotonowymi oraz niskotonowymi w znacznym stopniu redukując niepożądane odbicia od podłogi i sufitu i skupiając obraz stereofoniczny w miejscu odsłuchu.

Ponieważ jednak naszym inżynierom nigdy nie wystarczają prawie doskonałe rozwiązania, poszli o krok do przodu. Znaleźli sposób na zwiększenie rozpraszania poziomego, jednocześnie zachowując wąską wiązkę pionową, co oznacza większy obszar idealnego odsłuchu, więcej radości dla słuchacza i więcej przyjemności muzycznych dookoła.

W trakcie prac projektowych reflektor DDC przeszedł fazę symulacji komputerowych, modelowania i druku 3D w oszałamiającej liczbie kombinacji. Następnie trafił do prototypowych zestawów głośnikowych podwieszonych 6 metrów nad ziemią w naszym centrum pomiarowym Jupiter, gdzie poddano go drobiazgowej analizie. Później nadszedł etap odsłuchów, przy użyciu prawdziwych uszu i prawdziwej muzyki, zanim trafił kolejny raz do dalszego udoskonalania. I kolejny raz. Wreszcie, po szeroko zakrojonym procesie prototypowania, uzyskał ten właśnie kształt. Jego kształt wynika z akustycznej konieczności, ale co często zdarza się w przypadku dobrze zaprojektowanych rozwiązań, prawidłowy kształt okazał się również kształtem najlepiej się prezentującym.

Dynaudio Confidence 50 - Smoke High Gloss 01

Głośniki niskotonowe NeoTec

Zastosowane w serii Confidence głośniki niskotonowe otrzymały magnesy neodymowe dla większej mocy, finezji i lepszego zakresu dynamiki.

Głośniki mają całkowicie ulepszone cewki drgające, w których zastosowano nawet do trzech warstw włókna szklanego w celu uzyskania optymalnej sztywności. Wprowadzono w nich również modyfikacje przepływu powietrza i wentylacji (szczególnie w dolnej części jarzma).

Wytwarzając nowe części nie uznajemy zasady „jeden rozmiar pasuje do wszystkiego”. Dlatego właśnie nasi inżynierowie zdecydowali, aby do cewek drgających zastosować drut nawojowy wykonany z różnych materiałów, w zależności od modelu zestawu głośnikowego i zastosowania konkretnego głośnika. Oznacza to dokładniejsze dostrojenie zestawów głośnikowych i pełną optymalizację osiągów każdego przetwornika z uwzględnieniem ich zastosowania.

W modelu Confidence 20 użyto aluminiowej cewki drgającej w głośniku niskotonowym, natomiast w modelach Confidence 30, 50 i 60 zastosowano miedź. Nasi inżynierowie dążyli do zwiększenia współczynnika mocy w głośnikach niskotonowych w większych, podłogowych modelach Confidence, aby zapewnić im więcej uderzenia. Zastosowanie miedzi spowodowało lekkie zwiększenie masy drgającej, co umożliwiło lepsze dostrojenie obudowy. Membrany w głośnikach niskotonowych modeli podłogowych są również nieco grubsze, aby zapewnić większą sztywność, ponieważ są używane wyłącznie jako przetworniki basowe. Pozostałą częścią pasma zajmuje się ulepszony głośnik średniotonowy (patrz niżej).

Podczas konstruowania magnesów wykorzystaliśmy wnioski wyciągnięte przy okazji budowy hybrydowych jednostek neodymowo-ferrytowych do modelu Special Forty (gdzie zastosowano dwa materiały tak, aby odpowiednio ukształtować pole magnetyczne wokół cewki drgającej uzyskując lepszą kontrolę jej ruchu). W serii Confidence w celu uzyskania tego samego efektu zastosowano czysty neodym oraz udoskonalony kształt szczeliny powietrznej, a także odmienne umiejscowienie. Jeden obrabiany magnes na każdy głośnik, niezwykle eleganckie rozwiązanie.

Jeżeli chodzi o membrany głośników niskotonowych NeoTec serii Confidence to wykonano je rzecz jasna ze słynnego materiału MSP (polimer z domieszką krzemianu magnezu) firmy Dynaudio. Jest to nasz firmowy materiał kompozytowy, który z powodzeniem stosujemy, poprawiamy, udoskonalamy i cenimy od dziesiątków lat.

 

 

Głośnik średniotonowy z zawieszeniem górnym Horizon

Ulepszony głośnik średniotonowy MSP zastosowany w serii Confidence znacznie różni się od poprzednich konstrukcji Dynaudio.

Otrzymał on zawieszenie zewnętrzne, którego forma stanowi przedłużenie stożkowatego kształtu membrany aż do krawędzi głośnika. W ten sposób udało się zmniejszyć pierwszą częstotliwość rezonansową zawieszenia i skutecznie powiększyć całkowitą powierzchnię drgającą, poprawiając jednocześnie osiągi głośnika. Dodatkowo, zawieszenie osadzone jest w płaszczyźnie odgrody, aby zmniejszyć zjawisko dyfrakcji powodowanej przez membranę i sąsiedni głośnik wysokotonowy.

Za kulisami, kosz głośnika otrzymał lekki, organiczny kształt, opracowany przy użyciu zaawansowanych symulacji z optymalizacją topologii. Rozwiązanie takie poprawia przepływ powietrza przy zachowaniu stabilności i sztywności, a jednocześnie zmniejsza masę bez pogarszania parametrów głośnika.

 

 

Odgroda Compex

Przeprojektowaliśmy również charakterystyczną dla serii Confidence odgrodę przednią. Wykonana jest teraz z zaawansowanego materiału kompozytowego Compex, który cechuje się małym ciężarem przy wyjątkowej wytrzymałości, nie wspominając już takich cech, jak sztywność i dobre tłumienie niepożądanych częstotliwości. Podnieś ją i postukaj palcem, a usłyszysz, jak bardzo jest obojętna akustycznie. Dokładnie taka, jak powinna być.

Głośniki wbudowane są w odgrodę przy użyciu specjalnych uszczelek. Z tyłu znajduje się wykonana ze stopu metali płyta montażowa z wkrętami, co oznacza, że głośniki niskotonowe są bardzo ściśle ze sobą sprzężone, natomiast głośnik średniotonowy i wysokotonowy są możliwie jak najbardziej odseparowanie, aby uniknąć przenikania drgań.

Odgrodę Compex była opracowywana, symulowana i obrabiana tak, aby współpracować jako część reflektora DDC, dlatego obydwa te elementy, wraz z przetwornikami i zwrotnicą idealnie wpasowują się w platformę DDC.

Dlaczego kompozyt? Płyta MDF stosowana w poprzedniej wersji odgrody Confidence nie pozwalała na uzyskanie tak precyzyjnych kątów, krzywizn i krawędzi wymaganych w zaktualizowanej technologii DDC. Compex pozwala. Dodatkowo, można mu nadawać określone właściwości mechaniczno-akustyczne, nie zmieniające się w czasie.

 

 

Hybrydowy port bass-reflex skierowany wylotem w dół

Port basowy w modelach serii Confidence to coś więcej niż tylko tuba. Każdy model został wyposażony w port dobrany indywidualnie do danego zestawu głośnikowego na podstawie odsłuchów i pomiarów. Prawdziwa inżynieria na zamówienie. Jedyny sposób, aby go zobaczyć, to rozmontowanie zestawu głośnikowego (uprzejmie prosimy, aby tego nie robić), ale wystarczy posłuchać, aby docenić jego obecność.

Zaczyna się głęboko w obudowie i ciągnie aż do jej dna, przechodzi przez cokół i rozszerza się przy wylocie, tworząc efektywnie układ z dwoma portami. Tymczasem wykonany z silikonu o dużej gęstości dyfuzor portu, precyzyjnie ukształtowany tak, aby pasować do rozszerzającego się wylotu odpowiada za podział i kontrolę strumienia powietrza, które jest kierowane na zewnątrz, na boki.

Cały zestaw głośnikowy spoczywa na solidnej podstawie stalowej znajdującej się zawsze w tej samej pozycji i dobrze zajmującej miejsce na podłodze (lub, w przypadku modelu Confidence 20, na górnej płycie podstawki). Ten stabilny i niezmienny fundament, stały prześwit między nim a dnem portu hybrydowego – oraz brak otworów rezonansowych z tyłu obudowy – oznacza, że zestawy Confidence można umieścić na dowolnej powierzchni (zarówno na twardej podłodze, jak i na grubym dywanie) i w dowolnej pozycji (blisko ściany lub na wolnej przestrzeni) bez negatywnego wpływu na działanie portu.

 

 

Ponadczasowe wzornictwo

Podczas gdy projektanci i inżynierowie doprowadzają się wzajemnie do ostateczności, aby osiągnąć idealną równowagę między formą a funkcjonalnością, efekt końcowy nie może nie przykuwać uwagi. Niewątpliwie wygląd Confidence chwyta za klapy i przyciąga wzrok.

Nasz zespół projektantów spędzał całe miesiące na dobieraniu kształtów, kolorystyki, wykończeń i materiałów, a wszystko to po to, aby stworzyć rodzinę zestawów głośnikowych, które będą się prezentować zniewalająco zarówno w małym pokoju odsłuchowym, jak i w pałacu. Ciężko pracowali nad tym, aby ich charakter pozostał wierny tradycji oryginalnej serii Confidence, ale ukazywał też zaktualizowane, imponujące cechy, zgodne z imponującymi osiągami.

Od pięknych krzywizn obudowy i charakterystycznie wyprofilowanego kształtu odgrody po wystawne wykończenia i forniry – Confidence w pełni zasługuje na swoją nazwę. Pod każdym względem.

Dynaudio Confidence 20 - Midnight High Gloss 01
Dynaudio Confidence 30 - Raven High Gloss 02

Cechy

2022_Dynaudio_WebIcon_ConeGraphic_60x60px_Black

Zaprojektowane i zbudowane w Danii


Seria Confidence przeszła intensywne i wyczerpujące testy w ośrodku pomiarowym Jupiter należącym do Dynaudio Labs. Setki godzin analiz i odsłuchów zaowocowały najlepszym zestawem głośnikowym, jaki kiedykolwiek stworzyliśmy.

2022_Dynaudio_WebIcon_ConeGraphic_60x60px_Black

Głośnik wysokotonowy Esotar3


Legenda trwa. Tweeter Esotar3 został zoptymalizowany tak, aby uzyskać jeszcze większą szczegółowość i finezję dźwięku oraz jeszcze lepsze osiągi. Wyposażono go w pomysłowy, tłumiący rezonanse stożek wewnętrzny Hexis oraz innowacyjne materiały, udoskonalenia w zakresie przepływu powietrza i nie tylko.

2022_Dynaudio_WebIcon_ConeGraphic_60x60px_Black

Technologia DDC następnej generacji


Dynaudio Directivity Control, nasza platforma technologiczna kształtowania dźwięku została odnowiona od samych podstaw, przeprojektowana, udoskonalona i wzbogacona o reflektor DDC - unikalny, obrabiany falowód, który kieruje muzykę dokładnie tam, gdzie powinna trafiać: do twoich uszu.

Specyfikacje

  • Status:
  • Segment:
  • Seria:
  • Typ:
  • Czułość (dB @ 2.83V/1m):
  • Moc wyjściowa wg IEC (W):
  • Impedancja nominalna (Ohm):
  • Impedancja minimalna (Ohm):
  • Dolna granica częstotliwości (Hz @ +/- 3 dB):
  • Górna granica częstotliwości (kHz @ +/- 3 dB):
  • Konstrukcja obudowy:
  • Zwrotnica:
  • Confidence 30
  • Aktualny
  • Home
  • Confidence
  • Podłogowy
  • 88
  • 350
  • 4
  • 2,8 ohm @ 85 Hz
  • 38
  • 22
  • Typu bass-reflex, z wylotem skierowanym w dół
  • 3-drożna
  • Confidence 60
  • Aktualny
  • Home
  • Confidence
  • Podłogowy
  • 87
  • 600
  • 4
  • 3.7 @ 71 Hz
  • 29
  • 22
  • Typu bass-reflex, z wylotem skierowanym w dół
  • 3-drożna
  • Confidence 50
  • Aktualny
  • Home
  • Confidence
  • Podłogowy
  • 87
  • 400
  • 4
  • 2.7 @ 79 HZ
  • 35
  • 22
  • Typu bass-reflex, z wylotem skierowanym w dół
  • 3-drożna
  • Confidence 20
  • Aktualny
  • Home
  • Confidence
  • Podstawkowe
  • 87
  • 250
  • 6
  • 5 ohm @ 155 Hz
  • 42
  • 22
  • Typu bass-reflex, z wylotem skierowanym w dół
  • 2-drożna

Recenzje

Confidence 50 scoops German Design Award


German Design Award

"A benchmark in its class"


"The new Esotar3 is smooth as butter, delicate, yet also powerful, without even the slightest artificial sheen, and it completely disappears within the outstanding overall performance of the Confidence 50. It aims to be one of the best tweeter on this planet."

STEREO Magazine

Confidently stealing the limelight on FIDELITY magazine's cover


The latest print issue of the German magazine FIDELITY is featuring the smallest of our new Confidence range on their cover: Confidence 20. And the first impressions prove that little ripples make big waves.

FIDELITY

Confidence 30 wins famous award in France


Haute-Fidélité puts the Dynaudio Confidence 30 to the test, finding a pair of excellent loudspeakers worthy of the magazine's famous "Haute-Fidélité référence" award.

Haute-Fidélité

Dynaudio Magazine

Dynaudio Magazine is our universe of sound and music-related articles, videos, and podcasts, covering everything from loudspeakers and technology to extraordinary people, and our very best tips and tricks.

Read more
2024_Dynaudio_AskTheExpert_Ep29_DamageControl_01.54min_ListImage

Damaged speakers? How do I know?

Have you ever accidentally dimed your amp or had some other kind of mishap, giving you cause to fear for your speakers' safety? Have no fear. More tha...

1200x1200px_FB-IG-Carousel_DynaudioContourLegacy_06

Four new products on show - High End Munich 2024

We’re going to give an exclusive first-look at four brand-new products during this year’s High-End show in Munich – as well as showing off some exciti...

2024_Dynaudio_AskTheExpert_Ep28_SubwoofersSealedOrPorted_04

What kind of subwoofer should I choose? Sealed or ported?

On this episode Ask The Expert, we're discussing subwoofer design, and the pros and cons of sealed-box versus ported designs in the world of low end d...