Głośniki Contour Legacy są wytwarzane i wykańczane ręcznie w Skanderborgu. Słowo „pasja” bywa dziś nadużywane, ale wystarczy spojrzeć na naszych rzemieślników, aby od razu ją zauważyć.
- Home
- >
- Home Audio
- >
- Heritage
- >
- Contour Legacy
- Home
- >
- Home Audio
- >
- Heritage
- >
- Contour Legacy
Contour Legacy
Nowoczesne. Klasyczne.
Usiądź na podłodze. Siądź wygodnie w fotelu z notatkami w dłoniach. Zamknij oczy i słuchaj tak jak kiedyś.
Contour Legacy należy do kolekcji Dynaudio Heritage. Tu wszystko kręci się wokół muzyki, której dobrze się słucha. Solidna jakość. Nostalgia. Mocne uderzenie w Twoje struny sercowe; każda z 1000 par limitowanej edycji została z dumą ręcznie wykonana w Danii przez Martina, Anne, Daniela, Clausa i Kalina… specjalnie dla Ciebie.
To remastering największych hitów Dynaudio, w tym zmodyfikowanych głośników niskotonowych Evidence Platinum, legendarny głośnik wysokotonowy Esotar 3 i zwrotnicę, którą można opisać tylko jako arcydzieło rzemiosła. (Słychać, że jesteśmy dumni?)
Przejedź dłonią po wykończeniu z trwałego orzecha amerykańskiego. Zachwyć się krawędziami ciętymi z precyzją do ułamka stopnia. Stań trochę dalej i doceń fakt, że te przyjemnie wyglądające głośniki są wyposażone w najnowocześniejszą dostępną technologię audio. (A teraz uświadom sobie, że najbardziej staromodną rzeczą w nich będzie prawdopodobnie muzyka, którą włączysz!)
I to jest w porządku. Zgadzamy się z Tobą: to stara, dobra szkoła.
Remastering klasyki
Contour Legacy to świadomy hołd dla już niedostępnych, wspaniałych głośników Contour 1.8 i, podobnie jak ich muza, ma to… „Coś”. Jest to uspokajające poczucie dumy i kunsztu, które jest być może mniej powszechne w dzisiejszym świecie.
Dlatego prawdopodobnie już spodziewasz się wrażeń słuchowych, które będą niczym podróż w przeszłość. Albo Penny Lane.
Ale nie. Jest jeszcze lepiej. To jest jak ulepszenie wspomnień.
Pod czekoladowo-brązową okleiną z orzecha amerykańskiego kryje się technologia zupełnie innej generacji. Oryginalne przetworniki i elektronika ze starszego modelu Contour zastąpiono komponentami, które na pierwszy rzut oka wyglądają znajomo, ale brzmią znacznie lepiej.
Jesteś posiadaczem kolumn Contour Legacy i masz prawo czuć się nostalgicznie, ale nowocześnie – niezależnie od tego, czy przesyłasz muzykę strumieniowo, czy opuszczasz igłę gramofonu na płytę. Dalej, zaczynaj. Zaproś osobę z pokolenia białych, plastikowych słuchawek dousznych do posłuchania. Patrz jak łapie flow, utwór po utworze, tracąc poczucie czasu i tego, co obiecali z nim zrobić.
Nie musisz też nikogo nie zapraszać. Po prostu usiądź na swoim ulubionym miejscu i przypomnij sobie, jak brzmi czysta przyjemność.
Małżeństwo zawarte w Skanderborgu
Każdy lewy i prawy głośnik należący do pary Contour Legacy jest, niczym łabędź, sparowany na całe życie. Głośnik ma partnera już od momentu, gdy jego komponenty są starannie umieszczane na stole roboczym w Jutlandii.
Każdy panel każdej obudowy głośnika jest zrobiony z płyty kompozytowej pochodzącej z tego samego źródła, dobieranej tak, jak winogrona w winnicy. Następnie obudowy zostają pokryte warstwą trwałej, przyjemnej w dotyku, ciepłej okleiny z orzecha amerykańskiego. Martin, specjalista z dwudziestoletnim doświadczeniem w produkcji głośników Dynaudio, wybiera panele w parach, aby ich słoje wyglądały podobnie. A to można robić tylko wzrokowo.
To praca wykonywana z miłości i proces, którego nie jest w stanie wykonać żaden robot w fabryce.
Żaden robot nie potrafi zaciskać połączeń klejonych tak jak nasz Mistrz ds. klejenia (i tak, to jest prawdziwa nazwa jego stanowiska). Robot nie będzie się przejmować precyzją połączeń, wykonanych z dokładnością do ułamka jednego stopnia. Albo wpływu, jaki pogoda będzie miała na integralność kątów połączeń. Nasi ludzie dbają o to, aby całość operacji klejenia ukończono do końca danego dnia, aby zapobiec niepożądanym zmianom.
Robot nie odrzuci pary głośników, tylko dlatego, że na jednym z nich jest skaza prawie niewidoczna gołym okiem.
Maszyna nie wyczuje tego, co czujesz Ty, przesuwając palcami po małym rowku w przednim panelu. Nie sprawi mu przyjemności zapach szlachetnego drewna, ponieważ drzwi warsztatu otwieramy wczesnym rankiem, o tej samej porze, co laptopy.
Zbudowanie pary głośników Contour Legacy zajmuje dużo czasu, być może nawet wymaga pewnej obsesji, jednak daje magiczny efekt, który są w stanie docenić niektórzy.
Tak jest w przypadku wszystkich głośników Dynaudio. Obsesja dotyczy również tego, czego nie widać lub na co patrzymy rzadko. Podobnie jak podwójnie rozszerzające się otwory basowe, które delikatnie kontrolują przepływ powietrza i odpowiedź basową. Albo ciężka, stabilna żeliwna podstawa. Nasze głośniki nie mają wystających nóżek.
Our sound engineers had two demanding critics to impress. Their ears.
Dynaudio sound engineers don’t see playing homage to a classic as a good reason to get out of bed. They need a challenge. And, in the Contour Legacy, they got it.
Since the original Contour, speaker cabinets in general have gradually become fancier. Specifically engineered to a degree you might imagine happening in a Formula One team. Maybe not wind-tunnel-tested (although that has given us a few ideas), but definitely subject to exhaustive analysis.
Curves and bends have found their way into the shapes of modern Dynaudio speakers, shaping and controlling pressure-waves, reflections, refractions… smoothly guiding sound to its smiling, satisfied destination.
But part of what makes the Contour Legacy so comforting and familiar is its old-school, rectangular format. So, how did our R&D team get around this obstacle and still deliver such outstanding results?
They modified the woofers from the Evidence Platinum, placing them in parallel, with the lower one increasing the sensitivity of its upper neighbour – so the upper driver handles midrange and bass, while the lower one just handles bass. Which meant they needed to design a higher impedance voice coil. Which meant no crossover was available off the shelf to orchestrate this idiosyncratic selection – so the team designed one from scratch, including capacitors and connecting wiring from Europe’s finest manufacturers, including Duelund, Mundorf and Van den Hul. (Our engineers do rather love that kind of snowball effect.)
Then they crowned it with our legendary Esostar 3 tweeter. A tweeter that needs no introduction here.
From concept to engineering model to verification and prototypes – with all the tweaking and modification in between – Dynaudio sound tuners spend approximately two weeks listening per iteration.
In fact, around 70 per cent of the modifications to a loudspeaker such as Contour Legacy are done as the result of listening, rather than looking at data.
Although when they do get that data, they do it in style. Our Jupiter measurement facility is one of the largest in the world – and plays a crucial role in steering our speakers’ development. It accomplishes in 20 minutes what could easily take days using more conventional (and less accurate) methods. Which means we can spend more time listening…
Behind closed doors – with a source, a DAC and an amp used for all our sound tests – our team plays music from heavy metal to Mozart, Kylie to Columbian flute.
At the end of the day, regardless of a loudspeaker’s raison d'être, it’s in the sweet spot where the real verdict is made
And that’s where the Contour Legacy will leave a lasting one.
Nasi inżynierowie dźwięku musieli zaimponować dwóm wymagającym krytykom. Własnym uszom.
Dla inżynierów dźwięku Dynaudio samo oddawanie hołdu klasyce nie jest wystarczającym powodem do wstawania z łóżka. Oni potrzebują wyzwania. W Contour Legacy im się to udało.
Od czasu powstania oryginalnego modelu Contour obudowy głośników stawały się stopniowo coraz bardziej eleganckie. Zaprojektowano je specjalnie w stopniu, jaki można sobie wyobrazić w zespole Formuły 1. Może nie zostały przetestowane w tunelu aerodynamicznym, choć daje nam to kilka pomysłów, ale na pewno poddaliśmy je wyczerpującej analizie.
Krzywizny i zagięcia znalazły swoje miejsce w kształtach nowoczesnych głośników Dynaudio. One kształtują i kontrolują fale ciśnienia, odbicia, refrakcje... płynnie kierując dźwięk aż do celu, jakim jest uśmiechnięty i zadowolony słuchacz.
A klasyczny, prostokątny kształt głośników sprawia, że Contour Legacy mają przyjemny i znajomy feeling. W jaki więc sposób nasz zespół badawczo-rozwojowy pokonał tę przeszkodę i osiągnął tak znakomite wyniki?
Zmodyfikowaliśmy głośniki niskotonowe pochodzące z modelu Evidence Platinum. Poprzez umieszczenie ich równolegle osiągnęliśmy taki efekt, że dolny głośnik zwiększa czułość sąsiedniego głośnika. W ten sposób górny głośnik obsługuje tony średnie i niskie, a dolny tylko niskie. A to z kolei wymusiło zaprojektowanie cewki drgającej o wyższej impedancji. Nie mieliśmy gotowych dostępnych komponentów, które mógłby sprostać temu specyficznemu wyborowi – więc zespół zaprojektował je od podstaw. Objęło to kondensatory i kable głośnikowe pochodzące od najlepszych europejskich producentów, takich jak Duelund, Mundorf i Van den Hul. (Nasi inżynierowie wręcz uwielbiają efekt kuli śnieżnej).
Prawdziwym ukoronowaniem całości jest nasz legendarny głośnik wysokotonowy Esotar 3. Tego głośnika nie trzeba tu przedstawiać.
Od koncepcji, przez model techniczny, po weryfikację i prototypy oraz wszystkie poprawki i modyfikacje wprowadzane w trakcie każdego z tych procesów – specjaliści w zakresie strojenia Dynaudio spędzają około dwóch tygodni na słuchaniu każdej iteracji.
Tak naprawdę około 70% modyfikacji głośników, takich jak Contour Legacy, wykonuje się w wyniku słuchania, a nie patrzenia na dane.
Jednak gdy już nasi stroiciele otrzymają takie dane, to też robią to z klasą. Nasze centrum pomiarowe Jupiter to jedna z największych placówek tego typu na świecie. To miejsce, które odgrywa kluczową rolę w sterowaniu rozwojem naszych głośników. W 20 minut można osiągnąć to, co przy użyciu bardziej konwencjonalnych, ale mniej dokładnych, metod zajęłoby kilka dni. A dzięki temu możemy poświęcić więcej czasu na słuchanie…
I to za zamkniętymi drzwiami: z wykorzystaniem źródła, przetwornika cyfrowo-analogowego i wzmacniacza podczas wszystkich testów dźwiękowych. Nasz zespół ekspertów odtwarza muzykę od heavy metalu po Mozarta, od Kylie Jenner po flet kolumbijski.
Ostatecznie, bez względu na przeznaczenie głośnika, to właśnie w tym miejscu zapada werdykt.
I właśnie tutaj Contour Legacy pozostawia trwały ślad.
Cechy
Zbudowane ręcznie dla Ciebie
Jakość, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz
Zadbaliśmy o to, aby części, których nie widać, były równie doskonałe, tak jak te, które widać. Połączyliśmy komponenty od firm Duelund, Mundorf i Van den Hul z naszymi najlepszymi przetwornikami.
Klasyczny design Dynaudio
Nie byłyby godne swojej nazwy, gdyby nie wyglądały właśnie tak, jak teraz. Contour Legacy czerpią inspirację z legendarnych Contour 1.8, a także z wielu innych klasyków z naszej przeszłości.
Specyfikacje
- Status Aktualny
- Segment Home
- Seria Heritage Collection
- Typ Podłogowy
- Czułość (dB @ 2.83V/1m) 90
- Moc wyjściowa wg IEC (W) 200
- Impedancja nominalna (Ohm) 4
- Dolna granica częstotliwości (Hz @ +/- 3 dB) 42
- Górna granica częstotliwości (kHz @ +/- 3 dB) 29
- Konstrukcja obudowy Bass-reflex z wylotem z tyłu
- Zwrotnica 2.5-drożna
- Częstotliwości podziału zwrotnicy (Hz) 3400 Hz
- Topologia zwrotnicy 1./2. rzędu
- Głośnik wysokotonowy 28 mm Esotar 3
- Głośniki niskotonowe 2x 18cm MSP cone
- Waga kg 32.5
- Waga lb 71,7
- Szerokość mm 208
- Wysokość mm 995
- Głębokość mm 345
- Szerokość mm ze stopami/maskownicą 208
- Wysokość mm ze stopami/maskownicą 995
- Głębokość mm ze stopami/maskownicą 352
- Maskownica Czarna
Heritage Collection
Specyfikacje
- Status:
- Segment:
- Seria:
- Typ:
- Czułość (dB @ 2.83V/1m):
- Moc wyjściowa wg IEC (W):
- Impedancja nominalna (Ohm):
- Dolna granica częstotliwości (Hz @ +/- 3 dB):
- Górna granica częstotliwości (kHz @ +/- 3 dB):
- Konstrukcja obudowy:
- Zwrotnica:
- Częstotliwości podziału zwrotnicy (Hz):
- Topologia zwrotnicy:
- Głośnik wysokotonowy:
- Głośnik średniotonowy/Głośniki niskotonowe:
- Głośniki niskotonowe:
- Waga kg:
- Waga lb:
- Szerokość mm:
- Wysokość mm:
- Głębokość mm:
- Szerokość mm ze stopami/maskownicą:
- Wysokość mm ze stopami/maskownicą:
- Głębokość mm ze stopami/maskownicą:
- Maskownica:
Dowiedz się więcej?
Pliki i linki
Damaged speakers? How do I know?
Have you ever accidentally dimed your amp or had some other kind of mishap, giving you cause to fear for your speakers' safety? Have no fear. More tha...
Four new products on show - High End Munich 2024
We’re going to give an exclusive first-look at four brand-new products during this year’s High-End show in Munich – as well as showing off some exciti...
What kind of subwoofer should I choose? Sealed or ported?
On this episode Ask The Expert, we're discussing subwoofer design, and the pros and cons of sealed-box versus ported designs in the world of low end d...